Waluta kryptograficzna
Kryptowaluta to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii, przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. W skrócie jest to wirtualny pieniądz.

Kryptowaluta nie jest przez większość krajów uznawana za jednostkę walutową, środek płatniczy czy pieniądz elektroniczny.

Kod źródłowy jest oparty na wolnym oprogramowaniu, przez co każdy może go pobrać i utworzyć swoją kryptowalutę.

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, jednak istnieje kilkaset innych kryptowalut, których określa się mianem „altcoiny”.

Przykładowe kryptowaluty:
Historia:

Bitcoin jest jedną z pierwszych implementacji koncepcji kryptowaluty, która po raz pierwszy została opisana przez programistę Wei Daia w 1998 roku. Sama koncepcja bitcoina w obecnej formie powstała w 2008 roku a jej autorem jest skrywający się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto członek listy mailingowej metzdowd.com. To właśnie tam 31 października 2008 roku po raz pierwszy został opublikowany Manifest Satoshi Nakamoto opisujący już konkretne zasady działania sieci bitcoin. Pod koniec 2010 roku Satoshi opuścił projekt informując społeczność, że musi zająć się czymś innym. Twórca bitcoina nigdy nie ujawnił swojej prawdziwej tożsamości.

Najważniejsze wydarzenia:

Więcej >>>

Wydobywanie kryptowalut:

Wydobywanie kryptowalut odbywa się za pomocą koparek kryptowalut korzystających z mocy obliczeniowej przeznaczonego do tego celu sprzętu.

Giełda:

Oprócz wydobywania kryptowalut w sposób tradycyjny (poprzez ich kopanie) można je także nabyć na giełdzie. Ich popularność, szczególnie w ostatnim czasie, wzrosła na tyle, iż obrót niektórych z nich na giełdzie był ponad oczekiwania , a ich kapitalizacja przewyższała większość znanych firm. W ten sposób, najpopularniejsza z nich - Bitcoin, osiągnął wartość ponad 20.000$ ~ 70.000zł! Niestety, ogromne zainteresowanie i rozgłos wirtualną walutą wzbudził ciekawość banków , które uznały to za zagrożenie i postanowiły z tym walczyć. Zaczynając od zwykłych reklam, poprzez zamykanie kont bankowych ich właścicielom banki przekonywały coraz większą grupę osób, że nadchodząca innowacja jest zła. Nawet państwa zaczęły zmieniać sowje poglądy. Początkowo wiele narodów zacząło tworzyć własne kryptowaluty, jako przyszłą jednostkę wymierniczą. Poźniej natomiast np. Polska wydała 100.000zł na kampanię przeciwko nowemu systemowi. W skutek tych wydażeń większość kryptowalut znacząco straciła na swojej wartości. Mimo wszystko utrzymały się one na giełdzie i stopniowo nadrabiają straty. Nic nie zatrzyma postępu!
2017-2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone.